1Miłośników kryminałów zaprosiliśmy na spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem - mistrzem kryminału retro, twórcą nowego gatunku literackiego - kryminału neomilicyjnego.

Nasz gość to człowiek wielu talentów: z wykształcenia socjolog, studiował malarstwo. Jest dziennikarzem, w liceum występował na deskach teatru, w szkolnych kabaretach.

Ostatecznie uznał jednak, że warto realizować się jako pisarz tworząc opowieści osnute wokół zbrodni. Jego książki są ściśle związane z historią Polski XX wieku. Sam pisarz określił siebie jako ”przemytnika” historii. Chcąc nie chcąc, czytelnik zostaje rzucony w wir wydarzeń osadzonych w rzeczywistości zachowującej prawdziwe realia historyczne. Rozmawialiśmy o najnowszych książkach autora, które powstały w tym roku. Pierwsza z nich to ”Wszyscy słyszeli jej krzyk”  szósty kryminał z serii retro z Antonim Fischerem weteranem armii pruskiej. Rok 1929, w którym dzieje się akcja to czas politycznie niespokojny, co posłużyło do zbudowania fabuły całkowicie zajmującej czytelnika.

Kolejna nowość to  „Niebiańskie osiedle” pierwszy tom nowego cyklu z nowym bohaterem poznajemy Marcina Engela – mistrza świata w kłopotach, dziennikarza śledczego z Poznania, mieszkającego w Warszawie. Na jesieni zostanie wydana powieść milicyjna pod tytułem „Mordercza rozgrywka” z Teofilem Olkiewiczem w roli głównej - ulubionym przez czytelników bohaterem. W książkach Ryszarda Ćwirleja często występuje gwara poznańska, co budzi dodatkowe zainteresowanie czytelników Pomimo, że powieści traktują o trudnych sprawach, toczą się w nich często mroczne śledztwa, jednak jednym ze znaków firmowych autora jest też poczucie humoru, a do tego precyzyjnie skonstruowana intryga kryminalna, wielowątkowe śledztwo oraz akcja ani na moment niezwalniająca tempa.

Za to czytelnicy kochają książki Ryszarda Ćwirleja.

Projekt „LEMoniadowy MIX”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa
Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa,