1Sobotnie popołudnie, czytelnia letnia pełna słońca i czytelnicy, którzy przyszli, aby spotkać się z naszym gościem Marcinem Zaborskim. Dziennikarz radiowy, prowadzi Popołudniową Rozmowę w RMF FM i Faktach RMF FM, wiele lat pracował w radiowej Trójce. Marcin Zaborski jest również autorem książki „Jeszcze żyjemy. Lato '39 ” i  to właśnie wokół niej toczyła się nasza rozmowa. To była podróż w ostatnie lato II Rzeczpospolitej.

Dowiedzieliśmy się, co absorbowało Polaków w upalne miesiące lipca i sierpnia 39 roku. Zobaczyliśmy dwie twarze Polski: pierwszą, pełną kurortów, tętniącą życiem i drugą - pełną obaw o przyszłość. Książka została napisana jako dokument - autor korzystał z 26 tytułów przedwojennych gazet, zbiorów Biblioteki Narodowej oraz archiwów cyfrowych. Ciekawym zabiegiem jest też publikacja na końcu każdego rozdziału wiersza z tamtego okresu. Rozmowa przeplatana była fragmentami książki czytanymi przez gościa. Po spotkaniu była okazja do indywidualnych rozmów z Autorem.

To było popołudnie pełne historii, smaków i zapachów tamtych lat.