„Biblioteka, biblioteka, tu w kolejce się nie czeka, tysiące książek na nas czekają i do czytania wszystkich zapraszają” Dominika Zielińska

Filie MBP
Nasze multimedia
W tygodniu106
W miesiącu862
Łącznie128559

PostHeaderIcon Agonia dźwięków

Pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się już w nowej siedzibie biblioteki. Zaczęliśmy powieścią katalońskiego pisarza Jaume  Cabre „Agonia dźwięków”, która po raz kolejny udowadnia maestrię pisarza.

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru.

Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje.

Donosy, intrygi ,nieposłuszeństwo ,a w tle echa muzyki Witolda Lutosławskiego, którego Cabre niezwykle ceni.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 11 października o godz.18.30   do nowej siedziby

przy ul. J.  Dąbrowskiego 3

przedmiotem dyskusji będzie książka Paula Beatty „Sprzedawczyk”

Dzisiaj jest: Wtorek