Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

”Biblioteka - piekło dla głupców, czyściec dla uczniów, raj dla myślicieli” Małgorzata Pawelczyk-Jedlak

PostHeaderIcon Trochę historii

Nasza biblioteka powstała 12 września w 1946 roku. Mieściła się w małym pomieszczeniu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Praca w tych warunkach była wyjątkowo trudna, lokal nieogrzewany, ciasny, a czytelnicy podczas wypożyczania stali na korytarzu.

Zaczątkiem księgozbioru biblioteki w Przasnyszu były książki pochodzące z dobrowolnych darów od mieszkańców Przasnysza. Obowiązki kierownika biblioteki powierzono Zofii Komar-Stachowskiej. Od 15 września 1947 roku zmieniło się kierownictwo, przejmuje je Stanisław Jeliński. W 1948 roku kierownikiem zostaje Jadwiga Kotkowska. Rok 1954 można uznać za przełomowy. Połączono Miejską i Powiatową Bibliotekę w jedną placówkę. Kierownicze stanowisko obejmuje Jadwiga Kotkowska. Wraz z ogromnym tempem pracy notowano wzrost czytelnictwa, zainteresowanie książką, wzrost poziomu intelektualnego społeczeństwa. Pani dyrektor dała się poznać jako zdolny organizator, dużo udzielała się społecznie. Piastowała wiele poważnych funkcji w organizacjach społecznych i politycznych. Placówka pod jej kierownictwem osiągała bardzo dobre wyniki w skali byłego województwa mazowieckiego. Za prace zawodową i społeczną - 19 lat w bibliotekarstwie - otrzymała Złoty Krzyż Zasługi w 1964 roku. Odznaki: Zasłużony Działacz Kultury, za zasługi dla województwa warszawskiego i wiele dyplomów uznania. W 1969 roku Jadwiga Kotkowska odchodzi na zasłużony odpoczynek. Pozostawia po sobie duży dorobek i dobre imię biblioteki. W 1987 r. zostaje odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do śmieci mieszkała w Przasnyszu ciesząc się uznaniem i szacunkiem mieszkańców miasta. Zmarła 29 marca 1997 roku przeżywszy 95 lata.

W 1958 roku bibliotece przyznano nowy lokal, który mieścił się w Powiatowym Domu Kultury. Biblioteka cały czas powiększała swoje zbiory. Najwięcej było książek z literatury pięknej dla dorosłych (44%), 21% literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, 35% literatury popularnonaukowej. W roku 1958 na zakup zbiorów bibliotecznych wydano 52.003 złote, a w roku następnym - 67.129 złotych. Księgozbiór sukcesywnie wzrastał w wyniku zwiększonych kwot na zakup książek. W okresie 1961-1962 wzrost księgozbioru był szczególnie wysoki ze względu na to, że niektóre gromadzkie rady przekazały pieniądze z funduszu gromadzkiego na zakup książek.

Od 1 lutego 1972 roku zorganizowano Dział Instrukcyjno-Metodyczny, a kierownictwo jego powierzono Zdzisławie Milik. Dział ten przejął szkolenie pracowników bibliotek terenowych na seminariach powiatowych. Organizował narady dla kierowników punktów bibliotecznych oraz prowadził praktyki dla nowo zatrudnionych bibliotekarzy. Od 1 lutego 1973 roku dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu została Irena Zbrzeska.

Biblioteki przasnyskie pracują nad zjednaniem sobie na stałe szerokich kręgów czytelniczych. Wielokrotnie wzrasta liczba wypożyczeń, zmieniając stopniowo strukturę na rzecz literatury popularnonaukowej. Oprócz gromadzenia, udostępniania i innych prac na rzecz środowiska biblioteki przasnyskie zajmują się szeroko pojętą informacją. Biblioteka publiczna od 1975 roku dała duży wkład w rozwój kultury środowiska przasnyskiego.

W 1992 roku dyrektorem zostaje Anna Gajdzińska. Aktualnie sieć bibliotek publicznych na terenie miasta przedstawia się następująco: Miejska Biblioteka Publiczna - dla dorosłych i młodzieży - ul. Kilińskiego2, Filia Nr 1 - ogólna - ul. Orlika 27, Filia dla dzieci i młodzieży - ul. Św. Wojciecha 3. Wszystkie placówki znajdują się w nowych lokalach bibliotecznych, a Filia Nr 1 od 2006 roku funkcjonuje w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2006 roku biblioteka główna również zmieniła swoją siedzibę. Mieści się ona w wyremontowanym budynku po Rolniczym Domu Towarowym (tzw. RDT) i zajmuje parter budynku. MBP otrzymała lokale o powierzchni 384,70 m2. Nowe pomieszczenie dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, posiada odpowiednie podjazdy dla wózków inwalidzkich; wszystkie powierzchnie pozbawione są barier architektonicznych.

W strukturze zakupów MBP uwzględnia potrzeby różnych kategorii czytelników. Dla studentów korzystających z MBP kupuje się głównie książki naukowe z dziedziny ekonomii, finansów, prawa, psychologii, ekologii, historii współczesnej.

Mimo różnorodnej konkurencji przasnyskie biblioteki publiczne starają się pozyskać jak największą liczbę czytelników. Starają się organizować ciekawe formy pracy z dziećmi i młodzieżą.

W 2006 w MBP zainstalowano Internet.

W grudniu 2012 roku stanowisko dyrektora biblioteki objęła Małgorzata Sobiesiak.

"Nakręceni na historie"

Dzisiaj jest: Wtorek