Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

”Biblioteka - piekło dla głupców, czyściec dla uczniów, raj dla myślicieli” Małgorzata Pawelczyk-Jedlak

PostHeaderIcon Spotkanie autorskie z Przemysławem Prekielem - relacja

W lutowe mroźne wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy naszych czytelników do czytelni biblioteki głównej na spotkanie z książką, którą napisał przasnyszanin Pan Przemysław Prekiel. Jest to biografia Stanisława Dubois - jednej z największych legend polskiej lewicy, dziś nieco zapomnianej.

Książkę przedmową opatrzył Pan Andrzej Ziemski – Przewodniczący Komisji Historycznej Rady Naczelnej PPS, a jednocześnie jej wydawca, który był  także obecny na spotkaniu.

Zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia bohatera. Niektóre z nich nie były do tej pory publikowane.

Autor w książce przedstawił także bogate tło społeczno – polityczne międzywojennej Polski.

Z kart  książki  wyłania się barwna postać, która w ciągu krótkiego życia (zmarł zabity w wieku 41 lat)  dokonała wiele. Stanisław Dubois brał udział w powstaniach śląskich, wojnie polsko – bolszewickiej, wojnie obronnej i konspiracji po zajęciu Polski przez III Rzeszę. Był także najmłodszym posłem na Sejm II Kadencji oskarżonym i osadzonym w „procesie brzeskim”. W czasie okupacji osadzono go w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie nadal prowadził działalność konspiracyjną, współpracując m.in. z rotmistrzem Pileckim.

Autor biografii nie jest historykiem ale – jak sam twierdzi – jego doświadczenia dziennikarskie były pomocne w pracy pisania biografii.

Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf autora.

Dziękujemy za wczorajsze spotkanie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez bibliotekę.

24 Września 2018
Gerard, Gerarda, Gerhard, Maria, Teodor,