Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

„Biblioteka - oknem na świat każdego człowieka” Marta Bukowska

PostHeaderIcon Narodowe Czytanie 2017

9 września na przasnyskim Rynku czytaliśmy „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego Było to piąte, organizowane przez Bibliotekę Narodowe Czytanie, które odbywało się w ramach Festiwalu Fabryka Światła.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród 4 propozycji.

Dramat "Wesele" powstał  na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. W języku polskim ukazało się 120 wydań" Wesela", także w języku migowym.

Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na 10 języków.

W bohaterów utworu świetnie wcielili się  użyczając swego głosu:

Pani Ewa Jędryszczak - Panna Młoda - Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Przasnysz

Pani Barbara Wójcicka – Rachel -aktorka Teatru Trzech Pokoleń działającego w Przasnyszu

Pan Ryszard Bruździak – Narrator - Prezes Oddziału Regionalnego PCK w Przasnyszu

Pan Bogusław Brykała – Poeta – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przasnysz

Pan Jan Chmielewski – Pan Młody- Współprzewodniczący Przasnyskiej Rady Pożytku Publicznego

Jednocześnie w przestrzeni rynku podczas naszego czytania trwał happening grupy KABAT z MDK

przygotowany przez Panią Edytę Przybysławską  - inspirowany czytaną lekturą .

Była też możliwość otrzymania unikatowych egzemplarzy wydania „Wesela" z okolicznościowym

stemplem Narodowego Czytania. Otrzymali je uczestnicy naszego quizu o  Stanisławie Wyspiańskim.

Dopełnieniem był spektakl Teatru Makata "Wesele"

Organizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, Miasto Przasnysz, Festiwal Fabryka Światła, Miejski Dom Kultury.

Akcja objęta została Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

"Nakręceni na historie"

Dzisiaj jest: Niedziela